Paramedik Maaşları – Paramedik Nedir

  • 19 Mayıs 2018
  • 2.884 kez görüntülendi.
Paramedik Maaşları – Paramedik Nedir

Bu yazımızda sizlere Paramedik Nedir? Paramedik maaşları ne kadar,Paramedik Ne İş Yapar gibi soruların cevaplarını arıyacağız

Paramedik Nedir? 

Att, ambulans şoförü ve ambulans doktoru gibi, hastaların hastaneye ulaştırılmadan önceki kurtarıcılarının ismini çok duymuşuzdur. Ancak, paramedik sık duyulan mesleklerden birisi değildir. Aslında paramedik de, yaralılara ve hastalara, hastane öncesi ilk bakımı yapan sağlık görevlileridir. Paramedik, hastane öncesindeki kritik zamanlarda hastaya müdahale ve bakım açısından önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde, 2011 yılında yapılan bir düzenlemeyle, paramediklere acil tıp teknikeri denildiğinden, paramedik pek bilinen bir ünvan değildir.

 Paramedik Ne İş Yapar?

 Paramedik nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra, paramedik ne iş yapar? sorusuna gelelim. Aslında, sağlık sektörünün önemli bir parçasını oluşturan paramedik, ülkemizde 1992 yılından beri bir meslek olarak tanınmaktadır. İlk paramedikler, güvenlik güçlerine benzeyen üniformalarla tanınırken, şimdilerde ise Sağlık Bakanlığı’nın özel kıyafetlerini giymektedirler. Paramedik, yaşamı tehdit edici ani olaylarda, aldıkları eğitim doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ilaçları kullanarak, hastaneye ulaşıncaya kadar hastaların durumunun ağırlaşmasını önler. 2004 yılından beri ambulanslarda görev yapan Paramedikler, mesleklerini icra edebilmek için sıkı bir eğitim almaktadırlar. Ancak günümüzde biz paramedikleri, acil tıp teknikeri olarak bilmekteyiz.

 Paramedik Olmak İçin Hangi Bölümü Bitirmek Gerekir?

Üniversitelerin, ilk ve acil yardım, acil bakım teknisyenliği, ambulans ve acil bakım, ambulans ve acil bakım teknikerliği bölümleri, paramedik olmak isteyenlerin tercih edebileceği bölümlerdir. Ancak, paramedik olabilmek için mezuniyet haricinde boy ve kilo gibi bazı kriterler açısından da uygunluk taşıyor olması gereklidir. Paramedik mezunu veren bölümler 2 yıllık ön lisans programlarıdır. Bu bölümleri bitirip gerekli kriterlere uygun olanlar, KPSS sınavına girerek atama bekleyebilir. Sağlık Bakanlığı tarafından ataması yapılana paramedikler, 112 acil yardım ambulanslarında görev alabilirler. Onun haricinde, özel hastane, revir ve özel ambulanslarda da, paramedik olarak görevlendirilebilirler.

Paramedik Maaşları Ne Kadardır?

Bir sağlık personeli olarak, paramediklerin maaşları oldukça merak konusudur. Aslında, birçok sağlık personeli gibi, paramediklerin maaşları da oldukça yüksektir. Paramedik maaşlarında, her sene belirli bir düzenleme yapılsa da, genel anlamda maaşlar azımsanmayacak kadar yüksektir. Paramedik maaşları, her meslek dalındaki gibi, iş tecrübesine bağlı olarak belirlenmektedir. Yeni göreve başlayan bir paramedik, 2500-3000 TL arasında maaş almaktadır. Daha tecrübeli paramediklerin maaşları ise 3500-4000 TL arasında değişmektedir. Bahsedilen rakamlar, ataması gerçekleştirilen ve 112 acil ambulanslarda görev yapan personel için geçerlidir. Özel hastane ve revirlerde görev yapan paramediklerin maaşları da, yine ortalama 3000 ile 4000 TL arasında değişmektedir. Her yıl paramedik maaşlarında yapılan düzenlemeler sayesinde, mesleğe ilgi duyanların sayısı giderek artmaktadır. Paramedik mesleği, 24 saat çalışılıp 2 ya da 3 gün izin yapılan bir meslektir. Genel olarak yoğun bir tempo ve uykusuzluk nedeniyle yorucu bir meslek olsa da, maaşları sayesinde günümüzün en gözde meslekleri arasında bulunmakta ve giderek daha da tercih edilen bir meslek haline gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ