Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu

  • 10 Nisan 2018
  • 3.129 kez görüntülendi.
Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu

 Fındık Fiyatları, en çok sevilen kuru yemişlerin başında gelmektedir. Lezzetinin yanı sıra sağlık için faydalarından dolayı da yoğun şekilde tüketilen fındık üreticiliğinde, ülkemiz dünya genelinde ilk sırada gelmektedir.  Ana vatanı Karadeniz Bölgesi olan fındık, Marmara Bölgesinde Adapazarı civarında da yetiştirilmektedir. Fındık üretimi deyince akla ilk gelen ülke olan Türkiye’de, fındık fiyatları belirli faktörlere göre değişmektedir. Üretim sürecinden alınan verime kadar birçok faktörden etkilenen fındık fiyatları, ürünün kabuklu, kabuksuz veya kavrulmuş olmasına göre de değişiklik göstermektedir. Gelin sizinle, fındığın üretim sürecinden fiyatlarına, faydalarından ne kadar tüketilmesi gerektiğine kadar kapsamlı bir yolculuğa çıkalım.

  Fındık Fiyatları ve Fiyatları Belirleyici Faktörler

Fındık fiyatları, yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Fındık fiyatları, fındığın kalitesine göre belirlenmektedir. Ayrıca, o sene elde edilen verim de, fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Fiyatı en yüksek olan fındık türü, Giresun fındığıdır. Giresun’da her çeşit fındık bolca üretilmekte, toprağın verimliliği nedeniyle de fındığın kalitesi gayet yüksek olarak tüketime sunulmaktadır. Bu nedenle fiyatı oldukça yüksektir. İç ve dış piyasadaki fındık fiyatları paralel seyretmektedir. Üreticiler, fındığı üretim sonrası satmak yerine, fiyatını yükseleceği umuduyla elinde tutmaktadır. Buna bağlı olarak arzın azalması, fiyatların yükselmesine neden olmaktadır. Ancak, ürün piyasada satışa sunulduktan sonra oluşan arz artışı, fiyatların tekrar düşmesini sağlamaktadır.  Dolayısıyla fındık fiyatlarında sürekli bir  dalgalanma  görülmektedir.

Ülkemiz, fındık yetiştiriciliğinde ilk sırada geldiğinden, dünya genelinde fiyatların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Ülkemizden ihraç edilen fındıkların fiyatı yüksek olduğu takdirde, diğer fındık yetiştiricisi ülkeler, daha düşük fiyatlarla fındık satışı yapmakta, fındık fiyat dengesi önemli derecede değişmektedir. Fındık, üreticilerin elinden genelde bölgesine göre 8-10 lira arasında fiyatlarla alınmakta ancak piyasaya bu fiyatların kat kat üstünde oranlarla sürülmektedir.
Kabuklu fındığın kilosu 20 ile 40 lira arasında değişmekte, iç fındık ve çiğ fındık ise daha yüksek fiyatlarla alıcılara sunulmaktadır. Kabuksuz çiğ fındık, ortalama 40 liradan satılmakla birlikte kabuksuz kavrulmuş fındığın kilosu 50 liradan başlayıp 70 liraya kadar çıkmaktadır.

Fındık fiyatları, fındık tüketimini etkileyen en önemli faktördür. Ülkemizde, yıllık kişi başına düşen tüketim miktarının az olmasında fiyatların yüksek olması etkilidir. Fiyatların yüksek olmasının nedeni ise, üreticilerin fındığın fiyatının yükselmesini bekleyerek ürünleri elinde tutmasıdır.
Fındık fiyatlarını belirleyici faktörler arasında, başta fındığın kalitesi olmak üzere, fındıktan elde edilen verim ve piyasa arzı bulunmaktadır. Piyasa arzı düşerse fındık fiyatları pahalı, arz yükselirse fiyatlar düşük seyretmektedir. Fiyatlardaki değişikliler, tüketimi etkileyen faktörlerdir.
Ülke genelindeki fındık fiyatları ile ihraç fiyatlarına bağlı olarak dünya genelinde fındık fiyatları belirlenmektedir. Fındık yetiştiriciliği yapan tüm ülkelerde fındık fiyatları, Türkiye piyasasına göre belirlenmektedir. Çünkü ülkemiz her yıl, fındığın yüzde 70’ini veya daha fazlasını tek başına yetiştirmektedir.Fındığın ülke ekonomisine de, azımsanmayacak derecede katkısı vardır.

 Fındık Nasıl Yetiştirilir?
Fındık, Giresun başta olmak üzere, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bölgede 170 milyon civarında fındık ağacı bulunmakta ve her yıl, bu ağaçlardan 80-90 bin civarında ürün alınmaktadır. Bu da, dünya genelinde üretilen fındığın yüzde 70’i kadardır. Kalan yüzde 30’luk kısımda, İspanya, ABD, Azerbaycan, İtalya ve Gürcistan’da üretilmektedir.
Fındık ağacı, serin bölge ister. Karadeniz Bölgesi’nin her mevsim yağış almasından dolayı, toprağın humuslu ve serin olması, fındık yetiştiriciliğinde bölgenin ilk sırada gelmesinin temel sebebidir. Ayrıca toprağın killi olması, kaliteli fındık yetiştirilmesini sağlamaktadır. Hafif killi topraklarda, yerin 1-2 metre derinliğine kadar inen ağaçlardan tombul ve iri fındıklar yetişir. Killi ve kumlu topraklarda ise sivri ve ince fındıklar yetişir. Fındık yetiştiriciliği, hasat zamanı istenilen verimin alınabilmesi için belirli bir süreç ve emek gerektirmektedir.

Fındık, geleneksel aşı yöntemi ile yetiştirilebilir ancak en etkili yöntem, köklerinden çıkan fışkınlarla dikim yapmaktır. Fındığı dikmek için toprak sonbaharda hazırlanır. Çapalanıp gübrelendikten sonra dinlendiren toprağa fındık  fidanı dikimi ilkbaharda yapılır. İlkbahar yaklaşırken, fındık ağacının dibinden köküyle birlikte alınan fidanlar, sonbaharda gübrelenip hazırlanmış toprağa dikilir. Fidanların yemiş vermesi, dikildikten 4-5 yıl sonrasını bulur. Fidanlar yemiş verse bile bakımı bırakılmaz, dipleri çapalanarak, yeni ağaç yetiştirmek için gerekli kökler ayrılır, diğerleri kesilir. Sonbahar gelinde ağacın yaşlı ve kuru dalları kesilir, dipleri bol bol gübrelenir. Fındık ağaçlarının bakımı gerektiği gibi yapılırsa, ortalama 60 yol kadar verim alınabilir.
Fındık ağacından verim alınmasını olumsuz etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunların başında da fındık kurdu gelir. Fındığın içini yiyip bitiren bu zararlı haşerelere karşı, ilaçlarla zamanında önlem alınmalıdır.
   Fındık Çeşitleri Nelerdir?
Fındığın lezzeti aynı olsa da, çeşitleri farklıdır. Toprağın yapısı, farklı fındık türlerinin yetiştirilmesini sağlamaktadır. Ülkemizde yetişen başlıca fındık çeşitleri şunlardır:

Sivri fındık: Soğuğa nazaran ılıman iklimi seven fındık türüdür. Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde daha çok yetiştirilmektedir. Kalın kabuklu ve sivri uçludur.

Tombul fındık: En yaygın yetiştirilen fındık türüdür. Hem kıyı kesimlerinde hem yüksek kesimlerde yetiştirilir. Kabuğu ince, yemişi yuvarlaktır. Lezzeti yoğundur.

Badem fındık: Diğer fındık türlerine göre daha yassı şekilde olduğundan bu adı almıştır. Kabuğu koyu kahverengindedir. Kabuğu incedir ve lezzetli bir fındık türüdür.

Kuş fındığı: Küçük, yuvarlak ve ince kabukludur. Tombul fındığı andıran görüntüsü vardır ancak daha küçüktür.

Palaz fındık: Koyu renkli, büyük, yuvarlak ve yassı bir şekli vardır. Kıyı kesimlerinde çakılı toprakta yetişir.

Kara fındık: Esmer renginden dolayı kara fındık denilir. Diğer fındık türlerine göre daha az yağ barındırır.

    Fındığın Faydaları Nelerdir?
Fındık, lezzeti dolayısıyla sık tüketilen kuruyemişlerdendir. Ancak, sağlık için şifa deposu olması nedeniyle de, her yaştan kişi tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. Fındığın kemik gelişiminden ruh ve zeka sağlığına kadar birçok açıdan faydaları vardır. Fındığın insan sağlığı için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir
Beyin gelişimini olumlu yönde etkiler
Sağlıklı kemik gelişimini destekler
Ruh sağlığına iyi gelir
Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucudur.
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
Kal ve damar sağlığını korur.
Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürür.
Beyin sağlığını korur.
Kolesterolü dengeleyici özelliği vardır.
Kilo vermek isteyenlere yardımcı bir besin kaynağıdır.
Görüldüğü üzere, insan sağlığı için tepeden tırnağa faydaları bulunan fındık, farklı nedenlere bağlı olarak oluşan hastalıklara yakalanma riskini azaltıcı etkidedir. Ancak, fındığın sağlık için olumlu etkilerinden faydalanabilmek amacıyla daha çok çiğ tüketilmesi gerekmektedir. Genelde kavrulmuşu daha lezzetli olsa da çiğ hali çok daha faydalıdır.
Her gün bir avuç fındık, sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapılarını aralayan sihirli bir anahtardır.

  Fındık Üretim İstatistikleri 
     Fındık üretimi, her yıl değişiklik göstermektedir. Bunda, toprağın verimi, bakımı ve iklim değişiklikleri önemli rol oynamaktadır. Ülkemiz, en son istatistiklere göre, dünya genelinde fındığın yüzde 70’ini üretmektedir. Her yıl, iç fındığın tüketimi 100 bin tonu bulmaktadır. Üretilen fındığın, yaklaşık yüzde 20’si ülkemizde tüketilmekte, kalan kısmı da ihraç edilmektedir.
Kişi başına yıllık fındık tüketiminin de 700 gr ve 1 kg arasında değiştiği ifade edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ